سنندج-نشست هم‌اندیشی خطباء و وعاظ شاخص استان که با موضوع بازخوانی گفتمان انقلاب در مجتمع فرهنگی نور سنندج برگزار شد.

 


به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی کردستان، حجت‌الاسلام علیرضا اکبر پناهی مقدم عصر سه شنبه 18 دیماه 97 در نشست هم‌اندیشی خطباء و وعاظ شاخص استان که با موضوع بازخوانی گفتمان انقلاب در مجتمع فرهنگی نور سنندج برگزار شد، اظهار کرد: ما دستاورد مهم انقلاب را باید دائم گوشزد کنیم و برای مردم بازگو کنیم. وی با بیان اینکه دشمنان با اصل دین و انقلاب مسئله دارند، افزود: باید اصل فلسفه انقلاب را برای جوانان بازگو کنیم.

وی خاطر نشان کرد: برای جوان امروز باید جا بیندازیم که انقلاب یک وظیفه الهی بوده و ما راه انبیا رفته‌ایم تا حکومت به دست اهلش بیفتد. استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه جامعه بدون اراده زنده محسوب نمی‌شود، بیان کرد: از نظر قرآن کریم هر جامعه‌ای زنده نیست و غرب امروز از نظر قرآن مرده به نظر می‌رسد چرا که ایمان نیاورده است. حجت‌الاسلام پناهی مقدم عنوان کرد: امام امت اسلامی را احیا کرد و جوان امروز باید این مسائل را بشنود و فلسفه انقلاب اسلامی را بداند.

وی افزود: دشمن امروز به درون خانه‌های مخفی خزیده و دیگر جنگ نظامی را در پیش نمی‌گیرد و اکنون با حرف‌های غلط جوانان جامعه ما را نشانه گرفته‌اند. وی عزت را علامت حیات جامعه دانست و گفت: نباید اجازه دهیم که عزتمان به زوال کشیده شود.

رئیس مرکز بزرگ اسلامی شهرستان سنندج نیز در این نشست اظهار کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تشکیلاتی به عنوان جامعه روحانیت و یا خدمات به روحانیون وجود نداشت اما با لبیک امام راحل برای پیروزی این انقلاب روحانیون نیز در تمامی عرصه‌ها پیشقدم و پیشتاز شدند.

ماموستا اقبال بهمنی عنوان کرد: اولین کسانی که بر علیه گروهک‌ها در اوایل انقلاب به پا خواستند علما و روحانیون بودند و 52 روحانی شیعه و سنی ما در این راستا ترور شدند. وی با بیان اینکه امروز در شهرستان سنندج شاهد فعالیت 500 طلبه هستیم، افزود: این طلبه‌ها زیر نظر آموزش‌های مرکز بزرگ اسلامی تربیت و تعلیم می‌شوند. وی وجود 200 خانقاه، مهدیه و حسینیه در شهرستان سنندج را نیز از ظرفیت‌های شهرستان سنندج دانست و گفت: این مکان‌ها در راستای ترویج فرهنگ دینی مردم فعالیت دارند.

رئیس مرکز بزرگ اسلامی شهرستان سنندج عنوان کرد: در سال 1359 با حکم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران مرکز بزرگ اسلامی در راستای خدمت به روحانیون تاسیس شد و اکنون نیز زیر نظر نماینده ولی فقیه استان اداره می‌شود.

ماموستا بهمنی اضافه کرد: انتظار می‌رود از صدا و سیما از حضور ماموستاهای اهل سنت بیشتر استفاده شود و توجه دولت کریمه جمهوری اسلامی ایران به جامعه روحانیت در استان کردستان بیشتر شود.


حجت‌الاسلام مهدی فرزی نیز در این نشست اظهار کرد: انقلاب اسلامی دارای ابعاد مهمی از جمله بُعد سیاسی است و نباید انقلاب را تنها یک انقلاب معنوی دانست و قطعا اگر شرایط سیاسی هم برای این انقلاب مهیا نبود به لحاظ نیاز فطری این انقلاب محقق می‌‌شد و به پیروزی می‌رسید.

وی افزود: گرچه مردم ما از مجموعه نظام اسلامی مطالبه معیشتی و اقتصادی دارند اما همواره به دنبال نیاز معنوی بوده و به دنبال روحانیونی هستند که بتوانند به نیاز معنوی مردم پاسخ دهند. وی با اشاره به اینکه اگر بتوانیم به نیاز معنوی انسان‌ها پاسخ بگوییم آنها را به آرامش دعوت کرده‌ایم، بیان کرد: ما روحانیون گاهی نسبت به ندای فطری دچار غفلت می‌شویم و باید مراقب این مهم باشیم.

رئیس دفتر نماینده ولی فقیه کردستان یادآور شد: روحانیونی مانند شهید ماموستا شیخ‌الاسلام با صحبت غنی‌شان مردم را دور خود جمع می‌کردند و این بیانگر آن است که مردم ما نیاز به ارتقای دینی و معنوی را در خودشان می‌بینند و باید به واسطه روحانیت نیاز به معنویت پاسخ داده شود.

حجت‌الاسلام فرزی اعلام کرد: در فضایی که صمیمیت و صداقت وجود دارد معنویت بهتر پاسخ داده می‌شود و نیاز مردم بخوبی پاسخ داده خواهد شد‌. وی اضافه کرد: مردم از جامعه روحانیت و نظام انتظار دارند و باید فضای روحانی را در جامعه بگسترانند تا بتوانیم انتظار امام، رهبری و شهدا را محقق کنیم.

رئیس حوزه علمیه خواهران کردستان نیز در این جلسه اظهار کرد: از وظایف اصلی روحانیون دفاع از انقلاب است و مهمترین مولفه روحانی انقلابی مردمی بودن آن است. حجت‌الاسلام محمود صفی‌زاده افزود: اگر روحانیون پایگاه مردمی را از دست دهند نمی‌توانند فعالیتی از پیش ببرند بنابراین روحانیون باید در دسترس مردم باشند. وی خاطر نشان کرد: مردم مشتاقند که ما زبان گویای آنها باشیم و اگر بخوبی دفاع نکنیم به رسالت روحانیون آسیب خواهد زد.

وی از آسیب‌های انقلاب برای جامعه روحانیت را ایجاد فاصله بین روحانیون و مردم خواند و گفت: ما وارث انبیا هستیم و باید نسبت به مشکلات و گرفتاری‌های مردم واکنش نشان دهیم.


حجت‌الاسلام مختار کرمی مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان نیز اظهار کرد: همه مردم حاکمیت جمهوری اسلامی را به نام روحانیون می‌شناسند و مردم ما خیر و خوبی و بدی را از چشم روحانیون می‌بینند.

وی با بیان اینکه روحانیون اصیل و انقلابی همواره پیشرو و پیشقدم بوده‌اند، افزود: شهدا و نخبگان زیادی در طول تاریخ اسلام جان خود را برای اسلام فدا کردند اما روحانیون بین جمع اقشار مختلف مردم بیشترین نقش را دارند. وی خاطر نشان کرد: روحانیون همیشه پیشرو و پرچمدار بوده و به عنوان مبلغ مایه افتخار جامعه هستند.


مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان عنوان کرد: اگر امروز عزت و شرافتی وجود دارد در سایه‌سار دین مبین اسلام و قران کریم و حصرت رسول اکرم(ص) به وجود آمده و باید به این جایگاه افتخار کنیم.

حجت‌الاسلام کرمی با ابراز گله‌مندی از برخی مدیران استان عنوان کرد: برخی از مدیران سیاسی استان کردستان در هیچ یک از برنامه‌های دینی، فرهنگی و مذهبی حصور ندارند‌. وی اضافه کرد: در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران باید افتخار کنیم به وجود این نظام و انقلاب و با افتخار از آن دفاع نماییم. وی گفت: هنوز مردم ما روحانیون را مورد اعتماد خود می‌دانند و نباید اجازه دهیم نقش و جایگاه روحانیت تصضیف شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان اعلام کرد: انتظار می‌رود از جایگاه انقلاب و روحانیون و آرمان‌های اسلام و انقلاب دفاع شود.

انتهای پیام/