رنگ‌ها در همه جنبه‌های زندگی عاطفی و روانی کودکان تأثیر دارند. اثرات رنگ‌ها از ایجاد هیجان تا تحریک آرامش متفاوت است اما رنگ مناسب برای کودکان چه رنگی است؟

کودکان رنگ اتاق خواب، اتاق خواب، کودک،روحیه،افکار،یادگیری،رشد مغز،نبض،فشار خون،رنگ های تحریک کننده،مغز،رنگ تیره،اسباب بازی،سیستم عصبی،افزایش اشتها،افزایش هوشیاری،تقویت هوش، ایجاد اضطراب،خشم،گریه نوزاد،بیش فعال،خواب راحت، احساس امنیت،آرام بخش،هیجان

رنگ‌ها برعملکرد، ذهن و احساسات تأثیر می‌گذارند. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که رنگ‌ها به رشد مغز، خلاقیت، بهره‌وری و یادگیری کمک می‌کنند. اثرات رنگ بر روی انسان می‌تواند متفاوت باشد؛ ایجاد هیجان، افزایش اضطراب یا آرامش  از جمله این تأثیرات است. کودکان نسبت به رنگ‌ها حساس‌تر هستند؛ به همین دلیل انتخاب رنگ‌های مناسب برای کودکان بسیار مهم است.

مطالعات متعددی وجود دارد که ثابت می‌کند رنگ ها می‌توانند بر روحیه افراد تأثیر بگذارند اما تأثیر رنگ‌ها بر کودکان به مراتب بیشتر است زیرا  رنگ‌ها رایج‌ترین ابزار کودکان برای بیان احساسات و افکارشان است؛ آنها تا زمانی که واژگان خود را بهبود ببخشند، برای تشخیص اشیاء مختلف از رنگ‌ها استفاده می کنند. به همین دلیل آنها اغلب سیب را با رنگ قرمز، نارنگی را با رنگ نارنجی، خورشید را با رنگ زرد، آسمان را با آبی و چمن را با سبز می‌شناسند.

کودکان مانند بزرگسالان نیز موجوداتی فکری، روانشناختی و فیزیولوژیکی هستند. کودکان برای برقراری ارتباط با محیطشان از حواس بینایی خود به همراه نور، رنگ و سایر عوامل محیطی استفاده می‌کنند. طبق مطالعات تحقیقاتی، رنگ از اهمیت بالایی در رشد مهارت‌های شناختی و حرکتی کودکان برخوردار است.

 

تاثیر رنگ‌ها بر مغز کودکان

رنگ‌های مختلف می‌توانند اثرات ذهنی مثبت و منفی متفاوتی بر افراد داشته باشند. استفاده از هر رنگی به تنهایی ممکن است تأثیر منفی داشته باشد. همچنین بیش از حد قرار گرفتن در معرض رنگ‌های تحریک‌کننده مثل قرمز می‌تواند باعث تغییر در شیوه تنفس، نبض، فشار خون و فشار عضلات شود.

مطالعات علمی نشان می‌دهد که رنگ‌ها نه تنها لایه بیرونی مغز بلکه کل سیستم عصبی مرکزی را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند. مشاهده شده است که بردن کودک بیش فعال در اتاق آبی یا صورتی رنگ باعث آرام شدن نبض او می‌شود.

هنگامی که رنگ از چشم به مغز منتقل می‌شود، مغز هورمونی آزاد می‌کند که بر احساسات، ذهن و سطح انرژی تأثیر می‌گذارد. اثرات روانشناختی مثبت و منفی رنگ‌ها را می‌توان بر اساس ترکیباتی که در آنها استفاده می‌شوند، مشاهده کرد. چنانچه اگر نوزادی در یک اتاق زرد رنگ احساس بی قراری کند، در اتاقی با ترکیبی از رنگ زرد و آبی می تواند احساس آرامش کند.

 

تاثیر رنگ روشن بر کودکان

کودکان به رنگ روشن بیش از رنگ های تیره جذب می‌شوند. آنها بیشتر علاقه‌مند به رنگ‌های قرمز ، آبی، زرد، سبز، بنفش و نارنجی هستند و کمتر به رنگ‌های خاکستری، بژ و صورتی روشن تمایل پیدا می‌کنند. به همین دلیل بسته‌بندی 

 هنگامی که رنگ از چشم به مغز منتقل می‌شود، مغز هورمونی آزاد می‌کند که بر احساسات، ذهن و سطح انرژی تأثیر می‌گذارد

 

اسباب‌بازی‌های طراحی شده برای کودکان همیشه ترکیبی از رنگ‌های ذکر شده است تا کودکان را به خود جذب کند. برای آن که متوجه شوید کودکان تا چه حد به رنگ‌های روشن تمایل دارند کافیست دفعه بعد که به خرید می‌روید، با گذر از یک قفسه اسباب‌بازی از آنها بپرسید که کدام رنگ اسباب‌بازی را بیشتر دوست دارد.

اگرچه کودکان تمایل به رنگ‌های روشن دارند و انتخاب رنگ‌های شاد در لباس کودکان باعث ایجاد انرژی و نشاط در آنها می‌شود اما انتخاب رنگ‌های روشن برای اتاق خواب کودکان تأثیرات متفاوتی دارد که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید:

 

قرمز

قرمز محرک‌ترین رنگ در بین رنگ‌ها است. در مطالعات علمی مشاهده شده است که قرمز در مقایسه با آبی تأثیر تحریک‌کننده‌ای بر فعالیت بینایی و عملکرد سیستم عصبی دارد؛ به همین دلیل نباید از رنگ قرمز برای اتاق خواب کودک استفاده کرد. همچنین استفاده از این رنگ در اتاقی که کودک درس می‌خواند، بازی می‌کند و می‌خوابد، می‌تواند باعث پرخاشگری و اضطراب در او شود اما ترکیب رنگ قرمز با سفید می تواند به افزایش اشتها و هوشیاری کودک کمک کند.

 

زرد

زرد شادترین رنگ است. این رنگ نماد گرما، شادی، عشق و شور و مهربانی است؛ به همین دلیل این رنگ در حافظه، انگیزه و توجه نیز تأثیر می‌گذارد و برای استفاده در اتاق کودکان مناسب است. با این حال، استفاده زیاد از این رنگ در اتاق خواب کودکان ممکن است باعث خشم و عصبانیت شود. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد استفاده زیاد از رنگ زرد باعث گریه بیشتر نوزادان می‌شود. برای ایجاد محیط آرام برای کودکان می‌توانید از ترکیب رنگ زرد با آبی و سبز استفاد کنید.

 

آبی

از نظر روانشناختی رنگ آبی بیش از رنگ‌های دیگر موجب آرامش می‌شود. رنگ آبی فشار خون، دمای بدن و ضربان قلب را کاهش می‌دهد. آبی به دلیل هم‌رنگ بودن با آسمان و دریا، آرام کننده و تسکین دهنده است. این رنگ برای استفاده در اتاق کودکان به خصوص کودکان بیش فعال و پرجنب و جوش بسیار توصیه می‌شود زیرا باعث خواب راحت و احساس آرامش و امنیت در آنها می شود اما در انتخاب رنگ آبی با تناژ تیره برای اتاق کودکان بپرهیزید و از آبی روشن استفاده کنید.

 

سبز

سبز از نظر روانشناسی تأثیر آرام‎بخشی بر سیستم عصبی دارد. سبز بهترین رنگ برای اتاق کودکان است زیرا باعث انتقال آرامش و خواب راحت در آنها می‌شود. همچنین برای موفقیت تحصیلی کودکان می‌توانید از ترکیب رنگ سبز و زرد در اتاق کودکان استفاده کنید.

 

نارنجی

نارنجی نماد شور و شادی، هیجان، موفقیت، جذابیت، تحریک و قدرت است. این رنگ باعث افزایش اشتها، تقویت هوش، ایجاد شور و نشاط، رفع خستگی و راحت خوابیدن و بیدار شدن می‌شود. این رنگ برای استفاده در اتاق خواب کودکانی که در برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارند، مفید است.

 

بنفش

بنفش ترکیبی از قرمز و آبی است و به همین دلیل محرک مغز بوده و از طرف دیگر خاصیت آرام‌بخشی دارد. این رنگ باعث حس زیاده‌خواهی، اعتمادبه‌نفس و بروز احساسات می‌شود و خلاقیت کودکان را تحریک می‌کند. بنفش روشن حس آرامش و بنفش تیره هیجان را به کودکان منتقل می‌کند؛ به همین دلیل این رنگ باید برای کودکانی که روحیه حساسی دارند، کمتر استفاده شود. برای تأثیرگذاری رنگ بنفش بهتر است از ترکیب آبی و بنفش استفاده شود تا رنگ آبی هیجان کاذب بنفش را کم کند.

 

صورتی

صورتی یک رنگ پرطرفدار در بین کودکان به خصوص دختر بچه‌ها است. این رنگ باعث ایجاد آرامش و برانگیختن احساسات می‌شود. استفاده زیاد از این رنگ در اتاق کودکان باعث افزایش عصبانیت و هیجان کاذب می‌شود اما ترکیب رنگ سفید و صورتی می‌تواند تأثیر مثبتی بر ذهن کودک بگذارد.
بخش کودک و نوجوان تبیان کردستان