یادداشت/


‍ تزریق ترس بجای مدیریت


در روزهای اخیر و به دنبال جاری شدن سیل در برخی از مناطق کشور و بروز حوادث تلخ و دلخراش که همه ما باید با آسیب‌دیدگان همدری کنیم موجی از نگرانی را برای مردم به همراه داشته است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان کردستان، حجت الاسلام والمسلمین مختار کرمی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان طی یادداشتی عنوان کرد: عمل به احتیاط در مواجهه با خطرها یکی از ارکان عقلانیت انسانهاست.

 

متن کامل یادداشت به شرح ذیل است:
انسانهای عاقل معمولاً پیش بینی خطرات پیش رو را برای خود ترسیم و آن را مدیریت میکنند.
در روزهای اخیر و به دنبال جاری شدن سیل در برخی از مناطق کشور و بروز حوادث تلخ و دلخراش (که همه ما باید با آسیب دیدگان همدری کنیم) موجی از نگرانی را برای مردم به همراه داشته است.


اینکه مسئولان و مدیران بر اساس وظیفه و به عنوان خادمان و نوکران ملت باید به رفع مشکلات و موانع ، و ایجاد آرامش اقدام کنند شکی نیست اما برخی از مدیران بجای مدیریت به اصطلاح بحران ، بحران ایجاد میکنند.
یکی از وظایف دولت و مسئولان فراهم آوردن امکانات و بستر مناسب برای شهروندان برای رویارویی با خطرات و حوادث ناگهانی است که البته اینگونه تمهیدات باید قبل از حادثه مورد تحلیل و بررسی و توجه قرار گیرد.
اما به بهانه هشدار به مردم در روزهای اخیر چنان دلهره ای به مردم تلقین کرده اند که احدی جرات بیرون آمدن از خانه خود را ندارد و گویی که هر کسی قدم از قدم بر دارد در دام سیل گرفتار خواهد شد.
اینگونه مدیریت کردن حوادث احتمالی با هیچ منطقی سازگار نیست.


متاسفانه این مسئله با تعطیلات و زمان مسافرت اغلب شهروندان همزمان شده است و موجی از ترس و نگرانی برای مردم به وجود آورده است که خود کمتر از بحران نیست.
ضمن اینکه خسارت های میلیاردی به حوزه گردشگری (که یکی از موارد مهم درآمد زایی در کشورها محسوب میشود) به خاطر کاهش شدید مسافرت وارد شده است ، مشکلات زیادی هم برای مردم درست شده است.
آنچه که باید اتفاق بیافتد برخورد منطقی همراه با عقلانیت با حوادث احتمالی است.


مدیران ضمن اینکه هوشیاری لازم را که یک اصل مهم در مدیریت بحرانهاست به مردم گوشزد کنند باید شرایط لازم را نیز برای زندگی عادی مردم فراهم آورند.
شاید راحت ترین کار در این گونه موارد ترساندن مردم و هشدارهای پیاپی است که ممکن است در این اثنا بععضی از کم کاریها و کمبودها را هم پوشش دهد.
گویا هر مسئولی اوضاع را غیر عادی تر و خطرات را ترسناک تر و با صدای بلند به مردم ابلاغ کند مدیر تر است.
باز هم تاکید می شود که رعایت اصول ایمنی ، هوشیاری ، همکاری و مشارکت مردم اصل اساسی در مواجهه با حوادث است ؛ اما مدیران نباید برای راحتی کار و... فقط هشدار بدهند.

 

 

 


🖋انتهای پیام