پیامبر اکرم صلى الله عليه و آله و سلم می فرماید: اذا تزوج الرجل احرز نصف دينه. کسى که ازدواج کند، نصف دينش را حفظ کرده است.

انتخاب همسر، یکی از مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین انتخاب زندگی هر فرد است که مرحله ای بسیار مهم و اغلب دشوار محسوب می‌شود. واز مهمترين حوادث و رويدادها ي زندگي هر فرد است و نقش مهمي در سرنوشت و سعادت و خوشبختي انسان دارد  شاید کمتر انتخاب دیگری ممکن است تا این اندازه در طول زندگی زوج‌ها مرکز توجه و بسیار با اهمیت تلقی گردد.پس باید در انتخاب آن بسیار دقت کرد .وبا دقت واطلاعات کامل نسبت به انتخاب همسر اقدام کرد

هر پسر و دختری که به سن رشد و بلوغ می رسند بزرگترین آرزویشان اینست که ازدواج کنند،با تاسیس زندگی مشترک زناشویی،استقلال و آزادی بیشتری بدست آورند،یار و مونس مهربان و محرم رازی داشته باشند.آغاز زندگی سعادتمندانه خویش را از زمان ازدواج حساب می کنند وبا هزاران آرزو زندگی مشترک خودرا بعد از جشن ومراسم شروع می کنند.اما امروزه یکی از بزگترین مشکلات جوانان کشورمان انتخاب همسر بین جوانان  باشدکه اگر بدرستی وعاقلانه باشد خیلی ازمشکلات امروزه که جوانان دارند وجود نخواهد داشت.

مهمترین معیارهای انتخاب همسر

1 –یکی ازمعیارهای مهم انتخاب همسر داشتن  ایمان به خداوند مهربان می باشد مرد وزنی که باهم ازدواج میکنند با داشتن ایمان کمتر دچار اختلاف می شوند وبه هم دیگر ظلم نمی کنند و در صورت داشتن مشکلات در زندگی مشترکشان با ایمان وتوکل بر خداوند مهربان آنرا حل می کنند.

2-معیار دیگر هم چنین حسن خلق داشته باشدومهم ترین معیار انتخاب همسرمی باشد چون بدون اخلاق خوب نمی توان یک زندگی خوبی داشت منظور از حسن خلق داشتن اخلاق نیکو داشتن  خوش زبان بودن – لجاجت نداشتن – حق پذیر بودن وگذشت داشتن و...از حسن خلق های یک فرد خوش اخلاق محسوب می شود.

در مورد حسن خلق پیامبر اکرم (ص ) می فرماید: «اذا جائكم من ترضون خلقه و دینه فزوجوه الا تفعلوه تكن فتنه فى الارض و فساد كبیر؛ اگر كسى به عنوان خواستگارى به نزد شما آمد كه خلق و دینش را مى‏پسندید با او ازدواج كنید و اگر به این دستور عمل نكنید. فتنه و فساد بزرگى در زمین به وجود خواهد آمد».

3- هم کفو باشند یعنی فاصله طبقاتی کمتر باهم داشته باشند.

4-از لحاظ فکری نزدیک به هم باشند.

5- از لحاظ فرهنگی نزدیک به هم باشند.

6- فاصله تحصیلی زیادی باهم نداشته باشنداگر چه تحصیلات تاثیر چندانی روی انتخاب همسر ندارد اما بی تاثیر هم نیست بنابراین نباید در انتخاب همسر تحصیلات آن را نادیده بگیریم چرا که زمینه ایجاد درک وتفاهم بیشتر زوجین را فراهم می کند.

7- تناسب در زیبایی داشته باشندهر چند زیبایی معیار ضروری به حساب نمی‌آید ولی طرفین در مجموع باید از لحاظ زیبایی و قیافه ظاهری مورد پسند یکدیگر باشند و برای همدیگر جذابیت داشته باشندتا بتوانند یک عمر باهم زندگی بکنند.

8- اصالت خانوادگی داشته باشد باید در انتخاب همسر بسیار دقت کرد واز خانواده باایمان که دارای شرافت واصالت هستند همسر برگزید ودر غیر این صورت آثار منفی آن در زندگی مشترک وروی تربیت فرزندتان در آینده تاثیر خودرا خواهد گذاشت 

9 – اختلاف سن زیادی باهم نداشته باشند

10- عفت وپاکدامن باشد برای فرد مسلمان که می خواهد همسر برای خودش انتخاب نماید یکی از معیار های مهمش عفت وپاک دامنی همسرش می باشد

11- سلامت جسمانی وروانی نیز یکی دیگر از معیارهای انتخاب همسر می باشد.



اهداف ازدواج

الف)- نجات از سرگردانی و بی پناهی و تشکیل خانواده:
دختر وپسری که ازدواج نکرده اند همیشه در دغدغه این هستد که کی می توانند سروسامان بگیرند وززندگی مشترک تشکیل بدهند وبرای خودش و مونس ومحرم راز و غمخوار و مدافع و کمک بدست می آورند. وبه آرامش روحی که نیاز دارد برسند.

ب)- یکی از اهداف مهم دیگرازدواج ارضای غریزه جنسی می باشد:
غریزه جنسی در وجود انسان غریزه بسیار نیرومند و ارزنده ای است. و بهمین جهت نیاز دارد به وجود همسری که در یک محیط امن و آرامش،در مواقع احتیاج،از وجودش بهره بگیردو لذت ببرد.تامین صحیح خواسته های غریزه جنسی یک نیاز طبیعی است که باید اجابت شود و الا ممکن است پی آمدهای بد روانی و جسمانی واجتماعی داشته باشد.کسانیکه از ازدواج امتناع می ورزند غالبا به بیماریهای روانی و جسمانی مبتلا می گردند.

ج)-اهداف دیگرآن فرزندآوری وتولید نسل می باشد:
که تا نسل بشریت ادامه پیدا کند. وبا فرزند آوری زندگی زن وشوهر پایدارتر خواهد بود

وجود فرزند ثمره ازدواج و باعث تحکیم بنیاد خانواده و آرامش و دلگرمی زن و شوهر میباشد. و بهمین جهت در قرآن و احادیث نسبت به ازدواج تاکیدات فراوانی بعمل آمده است.

د)- رسیدن به آرامش روحی وروانی:
یکی دیگراز اهداف ازدواج می باشد که اگر واقعا دوجوانی که باهم ازدواج کرده اند در انتخاب همسر اشتباه نکرده وهمسر هم کفو خودرا انتخاب کرده باشد وباهم همفکر باشند می توانند به آرامش کامل برسند وزندگی خوب با هم داشته باشند ودر یک کانون گرم باهم زنذگی کنند. خداوند در قرآن کریم آیه 21 سوره روم می فرماید:

وَمِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجاً لِّتَسْکُنُوا إِلَیهَا وَجَعَلَ بَینَکُم مَوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یتَفَکَّرُونَ؛ و از نشانه‌های او این است که همسرانی از (جنس) خودتان برای شما آفرید، تا بدآن ها آرامش یابید و در بین شما دوستی و رحمت قرارداد؛ قطعاً در آن‌هانشانه‌هایی است برای گروهی که تفکّر می‌کنند».


نتیجه کلام:

از این مباحث نتیجه گیری می کنیم  خداوند مهربان ازدواج رابرای ما مایع سکونت و آرامش جسمی و روحی فرزند آوری وتولید نسل وارضای غرایز جنسی وتحکیم بنیاد خانواده ونجات از سرگردانی و... برای ما قرار داده است پس بسیار شایسته با انتخاب همسر خوب قدر دان نعمات خداوند مهربان باشیم وبا آرامش کامل زندگی کنیم تامورد مودت ورحمت حق تعالی قرار بگیریم. باشد که انشاله همه جوانان کشور عزیزم خوشبخت باشند.






رسول مبارک آبادی_بخش خانه و خانواده تبیان کردستان

منابع :قرآن کریم – وسائل الشیعه – تحریر الوسیله کتاب نکاح